Na problemy z wymową

logopedaW 2011 w kinach panował film „Jak zostać królem”, który dorobił się kilku Oscarów i ogromnego uznania na całym globie. Opowiadał on historię króla Jerzego VI, cierpiącego na uciążliwą wadę wymowy. Krępując się przemawiać przed rzeszą swych poddanych, monarcha postanowił wynająć logopedę. Terapia jąkania okazała się sukcesem i królowi udało się zwalczyć uciążliwe jąkanie.

Logopeda z oscarowego obrazu korzystał z indywidualnej intuicji. W czasie kilku dziesięcioleci wiedza medyczna i psychologiczna zaliczyły ogromny postęp i obecnie dostępnych jest mnóstwo wariantów terapii jąkania u dorosłych i dzieci. Są podzielone na 3 kategorie, przyjrzyjmy się im bliżej.

Do pierwszej kategorii klasyfikuje się analiza jąkania, czyli użycie nagrań osoby z wadą wymowy, by uświadomiła sobie swoją wadę i próbowała nad nią zapanować. Kolejny sposób to metoda cienia, gdzie pacjent stara się kopiować sposób wysławiania się logopedy, powtarzając za nim określone słowa. Bardziej zaawansowana jest metoda Frazera, w której lekarz ten ułożył wskazówki dla jąkających się, potrafiące po jakimś czasie stosowania zlikwidować wadę. Finalną metodą z tej kategorii jest metoda Froeschelsa, radząca leczonemu, by zuł podczas mówienia i nie przestawał o przeżuwaniu myśleć, co ma pomóc mu bardziej skupiać się na wymowie.

Kolejną grupę rozpoczyna technika Gutzmana, czerpiąca nieco z prób oddechowych dla artystów scenicznych i wokalistów. Metoda Shechana zaś opiera się na właściwych pauzach i intonacjach sprawiających trudności wyrazów, podobnie jaksposób Schwartza. Terapia startu mowy kładzie nacisk na prawidłowym napinaniu narządów mowy. Nieco inaczej do kwestii podchodzi terapia, w której nakazuje się jąkającemu wyśpiewywanie zdań – wtedy wada znika.

W końcowej kategorii znajdziemy trening negatywny, czyli wielokrotne symulowanie jąkania, które po jakimś czasie pomoże je zlikwidować. Leczenie jąkania może zawierać też różnego typu medykamenty uspokajające i relaksujące, ale efekt nie jest trwały. Mocno kwestionowaną metodą jest hipnoterapia.

Co począć, gdy potrzebny jest nam logopeda lub neurologopeda? Najłatwiej skorzystać z internetu i wpisać do Google zdanie np. „logopeda Warszawa” i wybrać z szerokiej listy ofert.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s