Transport przez morza i oceany

Rozrost komunikacji, sieci i urządzeń cyfrowych pozwoliły firmom o działaniu kontynentalnym bardzo poprawić i ulepszyć swoje pozycję na rynku. Komunikacja to jednak nie jest jedyna sprawa, jaka pozwala handlować lub w inny sposób pracować na arenie kontynentalnej bądź ogólnoświatowej, bo wszakże nawet najlepsza komunikacja elektroniczna nie pozwoli na przesył transportu rzeczy z jednego kraju do drugiego, nie wspominając już przecież o transporcie transkontynentalnym.

Z tego powodu tak istotna jest logistyka. W każdej poważnej, większej firmie, jaka opiera swoją działalność na przesyłaniu pewnych towarów po świecie: w firmie wysyłającej towary za granicę, hurtowniach czy firmach kurierskich znajduje się sztab specjalistów parających się jedynie uporządkowaniem kursujących tam i z powrotem samochodów i samolotów z ładunkiem. Nie jest to ani nieskomplikowane, ani miłe zadanie. Do odpowiedzialności tych pracowników należy optymalizacja przewozu w taki sposób, by był jak najbardziej tani i jak najbardziej skuteczny, co przecież przekłada się bezpośrednio na sukcesie finansowym firmy.

Spedycja wykorzystuje liczne środki transportu. Duże firmy mają zwykle własne auta, zwykle duże ciężarówki, których zadaniem jest zwykłe przewiezienie towaru z miasta do miasta. Od czasu do czasu, gdy przedsięwzięcie bywa bardziej złożone, taki transport jedzie na towarową stację kolejową, gdzie podnajęte wagony zostają zapakowane i wędrują dalej torami, co jest na dłuższą metę znacznie tańszym sposobem transportu niż po drogach krajowych – z takiego metody korzysta szczególnie poczta.

Spedycja morska to znacznie bardziej złożona sprawa. Wymaga użycia o wiele bardziej efektywnych i dalekosiężnych metod transportu. Globalne spółki wysyłkowe działają nie tylko na ziemi, ale też na morzu i w przestrzeni powietrznej. Ogarnięcie wielkich przewozów wymaga ekipy dostępnych cały dzień pracowników, którzy, obciążeni odpowiedzialnością za każdą pomyłkę i opóźnienie w dostawie, muszą jak najszybciej przekazywać wysyłki z sortowni do sortowni przy użyciu aut i samolotów, by ostatecznie paczka znalazła się u adresata. Stanowi to na tyle skomplikowane przedsięwzięcie, że niektóre uczelnie w państwie wdrożyły nawet stosowne kierunki studiów, kształcące absolwentów w tej materii.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s