Czym są sprężyny progresywne?

metal Nikomu nie trzeba opowiadać, jaką rolę odgrywa zawieszenie w aucie. Producenci i oczywiście właściciele starają się ulepszać auta, poprawiając komfort podróży. Sprężyny mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa pasażerów i spokój kierowcy. Czy warto inwestować w sprężyny progresywne?

Sprężyny progresywne pracują trochę inaczej niż zwykłe. Są elastyczne i skutecznie dopasowują charakter reakcji do konkretnej sytuacji. Komfort jazdy zmniejsza się, jeżeli sprężyny są gęsto rozmieszczone i w dodatku krótkie, a tego typu rozwiązanie ma prawie każdy samochodów. Nowe sprężyny mają inną konstrukcje: nie są równe, są zwężane, odstępy między zwojami też się różnią. W ten sposób nawet przy niskim zawieszeniu zwiększa się komfort jazdy.

Czy warto wybierać progresywne sprężyny?
Wiele osób uważa, że ten tym sprężyn jest za bardzo zaskakujący i raczej nie akceptują ich działanie. Znane marki jeszcze nie proponują takiego zastosowania w autach, więc sprężyny progresywne funkcjonują jedynie jako części zamienne. Wadą bywa to, że samochody są mniej stabilne przy skrętach. Rzeczywiście, ich działanie zmienia się w zależności od sytuacji. Pojazd może inaczej reagować na skręty w różne strony, inaczej reaguje przy hamowaniu. Należy się przyzwyczaić do ich zachowania i nauczyć kontrolować samochód.

Montaż
Kolejną rozbieżnością między sprężynami progresywnymi a zwykłymi jest to, że te nowoczesne mają rozróżnienie na część górną i dolną. Trzeba zamontować je w warsztacie, bo po co sprawdzać własne odpowiednią wiedzę. Ekspert ma zainstalować sprężyny w odpowiedni sposób, by działały jak należy.

Oprócz tego zasady są identyczne, jak przy instalacji sprężyn tradycyjnych: zakłada się je parami, na jednej osi właściwe części.

Sprawdzanie sprężyn
Od razu warto przypomnieć, że systematyczne kontrolowanie zawieszenia i kupno nowych sprężyn są niezbędne. Dobrze zrobić dokładny przegląd przed zimą, aby nie bać się wypadków. Sprężyny niszczą się w zimowych sytuacjach na drodze, a sól, którą posypywane są jezdnie głównie im szkodzi

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s