Jak wyjątkowo oświetlić mieszkanie

Gra światłem systematyzuje kompozycję pomieszczenia i decyduje o jego stylu. Odpowiednio rozlokowane lampy zaowocują tym, że poczujemy się komfortowo w swoim mieszkaniu. Nie potrafią stłamsić pokoju, ale je zaakcentować. W jaki sposób dopasować oświetlenie?

Każde wnętrze wymaga innego gatunku oświetlenia. Lampy podłogowe, kinkiety lub lampy sufitowe – to częsty problem, związany z aspektem aranżacji wnętrz. Na pierwszym miejscu należy podjąć decyzję o rodzaju oświetlenia.

Na przestrzeni ostatnich 10 lat systemy oświetlenia całkowicie się zmieniły, ale nie wszyscy już zrezygnowali z typowych żarówek. Dzisiejsze żarówki energooszczędne pozwalają na oszczędność nawet do 80% energii. Ponadto coraz modniejsze robi się oświetlenie LED, które do niedawna nie było tak powszechne dla wszystkich. Klasyczne lampy świecą więc teraz za sprawą najnowszej technologii.

Sypialnia stanowi miejsce wytchnienia, zatem oświetlenie powinno z nim współgrać. Światło nie powinno być za mocne i warto postawić na górne oświetlenie. Kryształowe lampy zaakcentują delikatne pomieszczenia w starym stylu. Jeżeli to bezapelacyjnie żyrandol i metalowe, ozdobne łóżko będą najmocniejszymi szczegółami pokoju sypialnego, unikniemy tandety. Natomiast nocne lampki stojące przy łóżku okazują się racjonalnym pomysłem dla fanów interesującej książki tuż przed zaśnięciem.

W przypadku gdy w sypialni znajduje się również miejsce do pracy, koniecznie potrzebne wydają się lampy biurkowe. Punktowe doświetlenie niewielkiego biurka to najdogodniejszy pomysł na ułatwienie sobie pracy.

W przypadku gdy sprawa rozbija się o kuchnię, trzeba przez chwilę pochylić się nad pomysłem zastosowania oświetlenia punktowego. Jedna lampka u powały nie jest wystarczająco komfortowa, ze względu na to, że nie potrafi oświetlić miejsc znajdujących się pod innymi elementami wystroju.
Współczesne lampki halogenowe sufitowe lub podszafkowe dodają klimatu, ale z drugiej strony ułatwiają gotowanie dań.

Pokój główny trzeba oświetlić kilkoma estetycznymi kinkietami. Nie powinno w żadnym wypadku nie być stylowej lampki stojącej tuż przy sofie. Przecież to wnętrze do zapraszania gości, a zatem oświetlenie nie powinno okazać się zbyt mocne. Jeżeli pokój dzienny jest równolegle jadalnią, należy zwrócić światło na stół.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s